Ето какво да запазите и какво да изхвърлите преди началото на новата година
Става дума за концепция, показваща как човек може да подреди живота си, като започне от подреждането на дома си.
Снимка: Shutterstock
С настъпването на новата година започваме да си мислим за онзи списък с добри решения, който би дал на живота ни по-добра посока. В това отношение има какво да научим от японците. Те знаят отлично как да подредят живота си – по същия начин, по който подреждат дома си.
Методът Конмари е създаден от японката Мари Кондо. Нейните книги със съвети са се превърнали в истински бестселъри, с над 3 милиона продадени копия по целия свят. Става дума за концепция, показваща как човек може да подреди живота си, като започне от подреждането на дома си. Идеята на тази практика е много проста: като се упражняваме да избираме нещата, които да запазим и тези, с които окончателно да се разделим, тренираме същия принцип, който трябва да използваме и за всичко останало в живота си: отношения, работа, приятелства, чувства, емоции...
Ето и шестте правила на метода Конмари, с които да постигнете правилната трансформация: ред отвън и мир отвътре!
В началото може да визуализирате идеалния дом.
Снимка: Shutterstock
Представете си идеалния дом, в който бихте искали да живеете. Обмислете добре всяко кътче в него. След което разгледайте настоящото си жилище и помислете кое се разминава твърде драстично с мечтата ви.
Тайната на подреждането е първо да изхвърлите видимо ненужните неща. Едва тогава ще имате точна представа за количеството вещи, които трябва да сортирате.
За да избегнете ненужно местене на нещата от едно място на друго, групирайте вещите от всички стаи на едно място по категории. Например: ако искате да сортирате дрехите, първата стъпка е да съберете всички на едно място, за да разберете колко много всъщност сте натрупали и, бас хващаме, не носите поне половината от тях от 2-3 години.
Винаги започвайте с дрехи, след това книги, декорации, смесени предмети и накрая спомени.
Предметът, който усетите като много близък, има място и в дома ви.
Снимка: Shutterstock
Как да изберете какво да запазите и какво не? Лесно е: подръжте обекта на съмнение в ръцете си и усетете дали ви носи чувство на радост, тъга или безразличие. Ако е първото, то той категорично трябва да остане в живота ви. Второто означава да се разделите. А третото поставя решението ви на кантар и само от вас зависи коя страна би надделяла. Тази философия, придобита с практически упражнения чрез подреждане на вещите в дома, ще ви помогне да я използвате и в много други аспекти от живота.
Дълбокото почистване, според Мари Кондо, означава да подредите и ума си. Само тогава може да смятате, че пречистването е приключило. Тази последна точка е най-сложна и изисква време, усилия и отдаденост. Трябва да приемете съвсем сериозно онова, което правите, за да бъде увенчано то с успех.
Мари Кондо гарантира, че след като подреждането приключи и сте натрупали този практически опит, може да сте сигурни, че никога повече няма да попаднете отново в капана на безпорядъка.
Деси Тодорова по материали от Westwing
Детската стая трябва да е красива, но и функционална в зависимост от възрастта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари